مطالب

a global brief on hypertension

خلاصه اجرایی

هایپرتانسیون که به عنوان فشار خون بالا یا افزایش یافته نیز شناخته می شود، مسئله جهانی سلامت عمومی است.

فشار خون بالا منجر به بیماری قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه و مرگ و میر زودرس و ناتوانی می شود که بطور نامتناسبی بر جمعیت کشورهای دارای درامد کم و متوسط ​​که سیستم های بهداشتی ضعیف دارند، تاثیر می گذارد.

فشار خون به ندرت علائمی را در مراحل اولیه ایجاد می کند و بسیاری از افراد تشخیص داده نمی شوند. کسانی که تشخیص داده می شوند، ممکن است به درمان دسترسی نداشته باشند و یا کنترل بیماری آنها در طولانی مدت امکان پذیر نباشد.

پیشرفتهای قابل توجهی در سلامت و اقتصادی بدست آمده است که به تشخیص زودرس، درمان مناسب و کنترل صحیح فشار خون بالا کمک می کند. درمان عوارض پرفشاری خون مستلزم مداخلات پر هزینه ای مانند جراحی بایپس قلب، عمل جراحی سرخرگ کاروتید و دیالیزاست که موجب صرف بودجه های فردی و دولتی می شود.

رسیدگی به عوامل خطر رفتاری، از جمله رژیم ناسالم، استفاده مضر از الکل و عدم فعالیت بدنی می تواند از فشار خون بالا جلوگیری کند. مصرف دخانیات خطر عوارض پرفشاری خون را افزایش می دهد. اگرهیچ اقدامی برای کاهش قرار گرفتن در معرض این عوامل صورت نگیرد، بروز بیماری های قلبی عروقی، از جمله فشار خون بالا،افزایش خواهد یافت.

طرح های کاهش نمک می تواند نقش مهمی در جلوگیری و کنترل فشار خون بالا داشته باشد. با این حال، برنامه هایی که تنها بر کنترل فشار خون متمرکز می شوند، موجب صرفه جویی در هزینه نمی شوند.

برنامه های یکپارچه بیماری های غیر واگیر که توسط رویکرد مراقبت بهداشتی اولیه اجرا می شوند، راه های مقرون به صرفه و پایداری برای کشورها برای مقابله با فشار خون بالا هستند.

پیشگیری و کنترل فشار خون پیچیده است و نیازمند همکاری چندین ذینفع از جمله دولت، جامعه مدنی، دانشگاه و صنعت مواد غذایی و آشامیدنی است. با توجه به مزایای گسترده سلامت عمومی کنترل فشار خون، هم اکنون زمان اقدامات هماهنگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *