مطالب

ENDING CHILDHOOD OBESITY

چاقی در دوران کودکی در بسیاری از کشورها به میزان قابل ملاحظه ای رسیده است و به یک چالش فوری و جدی تبدیل شده است. اهداف توسعه پایدار، که توسط سازمان ملل در سال 2015 تعیین شده، پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگير را به عنوان اولویت های اصلی شناسایی می کنند. به ويژه چاقی در میان عوامل خطرساز بیماری هاي غیر قابل واگير، قابل توجه است و می تواند بسیاری از مزایای سلامتی را که موجب افزایش امید به زندگی شده اند، بلا اثر بگیرد.

شیوع چاقی نوزاد، کودکی و نوجوانی در سراسر جهان رو به افزايش است. گرچه نرخ چاقي ممکن است در برخي از شرايط  برابري كند، اما در تعداد مطلق، بچه هايي که اضافه وزن و چاقي دارند در کشورهايي با درآمد کم و متوسط  نسبت به کشورهايي با درآمد بالا بيشتر است. چاقی می تواند سلامتی فوری، میزان تحصیلات و کیفیت زندگی کودک را تحت تاثیر قرار دهد. کودکان مبتلا به چاقی به احتمال زياد در بزرگسالي نيز چاق مي مانند و هم چنين در معرض خطر بیماری هاي مزمن هستند.

 

پیشرفت در مبارزه با چاقی در دوران کودکی، آهسته و متناقض بوده است. کمیسیون  پایان دادن به چاقی دوران کودکی در سال 2014 برای بررسی شکاف موجود در مأموریت ها و استراتژی های موجود ایجاد شد. پس از مشورت با بیش از 100 کشور عضو سازمان بهداشت جهانی و بررسی تقریبا 180 نظر آنلاین (به پیوست 1 مراجعه شود)، کمیسیون توصیه های خود را برای  برخورد با  چاقی کودکان و نوجوانان در زمینه های مختلف در سراسر جهان توسعه داده است.

 

امروزه بسیاری از کودکان در یک محیط پرخطر رشد می کنند که باعث افزایش وزن و چاقی می شود. عدم تعادل انرژی ناشی از تغییرات در نوع غذا، در دسترس بودن، مقرون به صرفه بودن و بازاریابی، و همچنین کاهش فعالیت بدنی است، که ناشي از صرف بیشتر اوقات فراغت بر فعالیت های متمركز بر صفحه نمایش و فعاليت هاي فاقد تحرك است. واکنش های رفتاری و بیولوژیکی یک کودک به محیط اطراف پر خطر از نظر چاقي  می تواند از طریق فرآیند هاي حتی قبل از تولد شکل بگیرد، و حتی تعداد بیشتری از کودکان را در مواجهه با رژیم غذایی نامنظم و فعالیت بدنی کم در مسیر رشد چاقی قرار می دهد.

 

هیچ مداخله ای به تنهايي نمی تواند مانع شیوع رو به رشد چاقی شود. در بحث چاقی دوران کودکی و نوجوانی، توجه به زمینه محیط زیست و سه دوره زمانی بحرانی در دوره زندگی: پیشگیری و بارداری؛ ابتدایی و دوران کودکی؛ و دوران کودکی و نوجوانی بزرگتر. علاوه بر این، مهم است که کودکانی که در حال حاضر چاق هستند، برای سلامت خود و فرزندانشان درمان شوند.

 

پیشگیری و درمان چاقی نیازمند یک رویکرد تمام دولتی است که در آن سیاست ها در همه بخش ها به صورت منظم بهداشت را در نظر بگیرند، از عواقب مضر سلامتی جلوگیری کنند، و به این ترتیب، بهداشت و سلامت مردم را بهبود بخشند.

 

کمیسیون یک بسته جامع و یکپارچه از توصیه های مربوط به چاقی کودکان تهیه کرده است. اين پكيج  از دولتها مي خواهد  تا رهبری را بر عهده بگيرند و از همه ذینفعان مي خواهد تا مسئولیت اخلاقی خود را برای کاهش خطر ابتلا به چاقی بشناسند. توصیه ها در زمینه های زیر ارائه می شود.

 

  1. ترويج مصرف مواد غذایی سالم
  2. ترويج فعالیت فیزیکی
  3. مراقبت هاي قبل و حين بارداری
  4. رژیم غذایی و فعالیت بدنی در ابتداي كودكي
  5. سلامت، تغذیه و فعالیت بدنی برای کودکان در سنين مدرسه
  6. مدیریت وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *