مطالب

Guidelines for medicine donations

این سومین نسخه از راهنمای اهدا اقلام دارویی است که با همکاری سازمان های بزرگ بین‌الملی فعال در امر کمک های بشردوستانه و کمک های توسعه ای، از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) منتشر می شود. هدف از انتشار این دستورالعمل ها، بهبود کیفیت کمک های دارویی در برنامه های امداد اورژانسی و کمک های توسعه ای بین‌المللی است. عملیات خوب اهدا دارو، چیزی است که هم اهداکنندگان و دریافت‌کنندگان اقلام دارویی به آن توجه دارند.

اولین نسخه این دستورالعمل (با عنوان راهنمای اهدا اقلام دارویی) در می 1996 منتشر شد و نشان‌دهنده توافق‌نظر WHO و سازمان های مختلف توسعه ای و امداد بین‌المللی بود. نسخه اول حاصل چندین جلسه مشاوره با بیش از 100 سازمان بشردوستانه و افراد متخصص بود. دومین نسخه این دستورالعمل‌ها، بر مبنای ارزیابی کامل اولین نسخه شکل گرفت و در 1999 منتشر شد. دومین نسخه از حمایت گروه های گسترده ای برخوردار بود شامل سازمان های مردم‌نهاد (NGOs) در زمینه توسعه بین‌المللی، سازمان های چتر در صنعت داروسازی، آژانس های متعدد زیرمجموعه سازمان ملل متحد و بانک جهانی. دومین نسخه، در طول ده سال اخیر، راهنمایی های مشخص و کاربردی برای عملیات اهدا اقلام دارویی خطوط فراهم آورده و منبعی برای سیاست‌گزاری دولت ها بوده است.

با نزدیک شدن به دهمین سال انتشار نسخه دوم، حس کردیم که با توجه به تغییر چشم‌انداز عملیات اهدا اقلام دارویی، این دستورالعمل به یک بازبینی کلی نیاز دارد. در سال 2009 به مشاوره با افراد متخصص پرداختیم؛ این فرایند شامل فراخوان همکاری با صاحبنظران از طریق E‐drug و ReliefWeb و جمع‌آوری نظرات افراد متخصص به طور مستقیم از اعضا گروه هماهنگی های یکپارچه امور دارویی (IPC)[1] بود. نظرات دریافتی، دسته‌بندی شد و توسط گروهی از مشاوران بین‌المللی[2] و کارگروهی که توسط WHO تشکیل شده بود، به بحث و بررسی گذاشته شد. در پایان این فرایند، هم اصلاحاتی در متن قبلی صورت گرفت و هم محتویات جدیدی به آن اضافه شد تا عملیات اهدا اقلام دارویی، در امداد توسعه ای بین‌المللی گنجانده شود

[1] گروه هماهنگی های یکپارچه امور دارویی (IPC) از مشاوران ارشد داروسازی در سازمان ها و موسسات مختلف تشکیل شده است از جمله سازمان بهداشت جهانی، بانک جهانی، برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه (UNAIDS)، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA) و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF). گروه IPC هر شش ماه جلسه تشکیل می دهد تا سیاست هایی دارویی از جمله مشاوره های فنی که اعضا در اختیار کشورهای عضو قرار می دهند را هدایت کرده و پیش‌نویس بیانیه ها و مستندات فنی را هماهنگ کنند.

[2] مشاوران توسعه و بهداشت، لیدن، هلند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *