مطالب

MPOWER IN ACTION

سازمان جهانی بهداشت سال‌ها با دولت‌های سراسر جهان برای تقویت سیاست‌ها، برنامه‌ها و راهبردهای پیشگیری و کاهش مصرف دخانیات کار کرده است. در سال 2005، پیمان‌نامه چارچوب سازمان جهانی بهداشت برای کنترل دخانیات (FCTC WHO ) به عنوان واکنشی به شیوع ‌جهانی دخانیات اجرا شد و از آن زمان به معاهده‌ای با بیشترین میزان استقبال و بالاترین سرعت پذیرش در تاریخ سازمان ملل (UN) تبدیل شده است.

در سال 2008، سازمان جهانی بهداشت شش اقدام تایید شده را برای کاهش مصرف دخانیات در سراسر جهان آماده کرد و ترویج داد. این اقدامات که با نام MPOWER شناخته می‌شوند، از تقویت برخی مفاد خاصFCTC WHO در این زمینه پشتیبانی می‌کنند.

در همان سال، مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک، طرح بلومبرگ (Bl) را به عنوان روشی کمکی برای کار در حوزه کنترل جهانی دخانیات معرفی کرد. Bl با داشتن شش شریک اصلی در اجرا از جمله سازمان جهانی بهداشت، از مدل‌های مدیریتی نوآورانه سایر برنامه‌های عمده بهداشت عمومی ‌و اصول بخش خصوصی بهره می‌برد. این طرح متعهد است تا رهایی از مصرف دخانیات را در سراسر جهان از طریق حمایت از کشورها برای انتخاب رویکردی فعالانه‌تر، ترویج کند. Bl به رهبری خود کشورها و با تمرکز بر نظارت عملکرد و نتایج، به قلمرو جدیدی وارد شد که MPOWER را قادر می‌ساخت تا بر کنترل دخانیات تاثیر مثبت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *