مطالب

Scaling up action against noncommunicable diseases

این مقاله یک ابزار برنامه ریزی مالی جدید را توصیف می‌کند که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)  برای کمک به کشورهای با درآمد کم و متوسط طراحی شده است تا دسته ای از ​​مداخلات اصلی برای مقابله با بیماری های غیر‌واگیر  (NCD) مانند بیماری های قلبی و سکته مغزی، دیابت ، سرطان و بیماری های مزمن ریوی افزایش یابد.

در حال حاضر NCD ها سالانه سبب مرگ 36 میلیون نفر می شوند و این بار همچنان به شدت افزایش می یابد، به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط. این کشورها اغلب منابع و ظرفیت مقابله با این بیماری ها ندارند و بنابراین باید در جهت از بین بردن شکاف در پیشگیری و کنترل NCD، رویکرد افزایشی اتخاذ کنند.

برای جلوگیری از ناتوانی و مرگ، اقدام در دو سطح ضروری است- از طریق اقدامات در سطح جمعیت برای کاهش قرار گرفت در معرض عوامل خطر مانند مصرف دخانیات و از طریق مداخله هایی که افراد مبتلا به NCD  و افراد در معرض ابتلا به NCD را هدف قرار می دهند. طیف وسیعی از مداخلات بهداشتی برای هر دو هدف در دسترس است. یکی از چالش ها این است که ارزیابی شود که کدام مداخلات بیشترین سود را در ازای کمترین هزینه به ارمغان می آورد – به عبارت دیگر، بهترین خرید ها چیست. یک چالش دیگر این است که هزینه ی اجرایی اضافه شده را ارزیابی کنیم.

هدف سازمان جهانی بهداشت این است که به کشورها کمک کند تا این ارزیابی را انجام دهند. این یک ابزار برای برنامه ریزی مالی (در طول دوره 2011 تا 2025) است که می تواند برای پیش بینی نیاز به منابع در سطح ملی و استانی مورد استفاده قرار گیرد. این ابزار می تواند مکانیزم های سنتی بودجه بندی را در کشورهای مختلف بهبود بخشد و اطلاعات جدیدی را به سازمان های توسعه در مورد منابع مورد نیاز برای مقابله با بار رو به رشد NCD ها ارائه دهد.

این ابزار برای تولید یک «برچسب قیمت» برای مجموعه ای از مداخلات “بهترین خرید” NCD مبتنی بر جمعیت و فردی به عنوان اقدامات اولویتی سازمان بهداشت جهانی تعیین شده است، مورد استفاده قرار گرفته است. میانگین هزینه سالیانه برای تمام کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط ​​کشور به میزان 11.4 میلیارد دلار آمریکا (هزینه کلی 170 میلیارد دلار در طول دوره 2011 تا 2025) تخمین زده می شود.

هزینه سرانه جمعیت پایین است. این نشان دهنده یک سرمایه گذاری سالانه زیر 1 دلار در کشورهای کم درآمد، 1.50 دلار در کشورهای با درآمد متوسط پایین و 3 دلار در کشورهای با درآمد متوسط بالاست. نسبت به بودجه ی حال حاضر سلامت هزينه اجراي اين بسته 4 درصد در كشورهاي كم درآمد، 2 درصد در كشورهاي با درآمد متوسط پايين ​​و كمتر از 1 درصد در كشورهاي با درآمد متوسط بالا، توصیف مي شود.

بهترین خرید مداخلات مبتنی بر جمعیت به دخانیات و سومصرف الکل، و همچنین رژیم ناسالم و عدم فعالیت فیزیکی در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​می‌پردازند. هزینه این روشها 2 میلیارد دلار در سال است. در کشورهای کم درآمد و کشورهای با درآمد پایین متوسط، میانگین هزینه هر سرانه جمعیت به کمتر از 0.20 دلار در سال رسیده است، در حالی که برای کشورهای دارای درآمد متوسط بالا، میانه ی ارزش ​​نزدیک به 0.50 دلار آمریکا است. این مقادیر کمتر از 1٪ کل هزینه سرانه برای سلامتی را نشان می دهد.

بهترین خرید مداخلات مبتنی بر فرد در محیط مراقبت های بهداشتی اولیه ارائه می شود و شامل، برای مثال، مشاوره و درمان دارویی برای افرادی مبتلا و یا در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی، و همچنین اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از سرطان سرویکس است. برای این مداخلات هزینه متوسط ​​بیش از 10 میلیارد دلار در سال است. در طول دوره مقدماتی 2011 تا 2025، هزینه سالیانه هر سر از جمعیت کمتر از 1 دلار در کشورهای کم درآمد کمتر از 1.50 دلار در کشورهای با درآمد پایین و در سطح متوسط ​​2.50 دلار در کشورهای با درآمد بالا .

توجه: مهم است که اشاره شود که ابزار مورد استفاده برای این مطالعه، به منابع و پیش‌فرض هایی نیاز داشت در این باره که چه مداخلاتی افزایش یابند و با چه سرعتی و چه میزان پوشش، مورد نیاز است. این ممکن است با اهداف خاص کشور یا ظرفیت های سیستم بهداشت همخوانی نداشته باشد و همه کشورها با فرض های مختلفی که برای ارزیابی هزینه های بسته های مداخله ای که در این سند گزارش شده است، موافق نیستند؛ با این وجود، این ابزار به گونه ای توسعه یافته است که می‌تواند توسط محققین کشور برای ارزیابی هزینه ها بر اساس شرایط اپیدمیولوژیک، اقتصادی و سیاسی و همچنین سیاست های آنها و ظرفیت برنامه های ملی در اجرای پیشگیری کلیدی و کنترل معیارها، مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *