مطالب

“Service Availability and Readiness Assessment “SARA

SARA به‌ صورت یک بررسی نظام‌مند برای ارزیابی ارائه‌ی خدمات در مرکز بهداشت طراحی می‌شود. هدف بررسی تولید اطلاعات قابل‌اعتماد و منظم درباره‌ی ارائه‌ی خدمات از قبیل فراهم‌بودن خدمات، مانند فراهم‌بودن منابع مهم انسانی و زیرساختی و آمادگی مراکز بهداشت برای تأمین مداخلات مراقبت‌های بهداشتی اولیه‌ی مربوط به تنظیم خانواده، خدمات بهداشتی کودک، مراقبت‌های جامع مامایی، اچ‌آی‌وی/ایدز، سل، مالاریا و بیماری‌های غیرمسری است.

بررسی SARA یک سری نمایه‌های ردیاب فراهم‌بودن و آمادگی خدمات را تولید می‌کند که می‌توانند برای موارد زیر استفاده شوند:

  • شناسایی تغییر و اندازه‌گیری پیشرفت در تقویت سیستم بهداشتی در طی زمان؛
  • برنامه ریزی و پایش افزایش مداخلاتی که برای دستیابی به اهداف توسعه‌ی هزاره مانند اجرای مداخلات برای کاهش مرگ‌ و میر مادر و کودک، اچ‌آی‌وی/ایدز، سل و مالاریا و پاسخ دادن به حجم در حال افزایش بیماری‌های غیرمسری مهم هستند؛
  • ایجاد پایگاه مدارک برای مرورهای بهداشتی سالانه‌ی کشوری برای اطلاع‌رسانی بهتر درباره‌ی توسعه‌ی برنامه‌های عملیاتی سالانه و هدایت مؤثرتر سرمایه‌گذاری‌های کشوری و مشارکتی؛
  • حمایت از برنامه‌ریزان ملی در برنامه‌ریزی و مدیریت سیستم‌های بهداشتی (ازقبیل ارزیابی توزیع عادلانه و مناسب خدمات، منابع انسانی و فراه‌بودن داروها و تدارکات).

نتایج اصلی حاصل از SARA اساس سیستم‌های پایش ملی و محلی فراهمی و آمادگی خدمات همگانی و آمادگی مختص خدمت (بهداشت مادر و کودک، اچ‌آی‌وی/ایدز، سل، مالاریا، بیماری‌های غیرواگیر، مراقبت‌های جراحی و غیره) را تشکیل می‌دهند. نتایج SARA شامل یک پایگاه داده‌ی مرتباً به‌روز‌شده از مراکز عمومی و خصوصی و یک گزارش از نمایه‌های اصلی برای ارزیابی و پایش فراهمی و آمادگی خدمات بهداشتی برای ارائه‌ی خدمات می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *