مطالب

Strengthening health systems for treating tobaccoPart-I_policy_makers

مرور کلی

مطابق با ماده‌ی چهاردهم کنوانسیون چارچوب سازمان جهانی بهداشت در ارتباط با کنترل دخانیات (WHO FCTC)، درمان مصرف و وابستگی به دخانیات به‌عنوان مهمترین جزء راهبرد جامع کنترل دخانیات ضرورت دارد. در صورتی می‌توان میزان مرگ‌و‌میر و ابتلا به بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات را در کوتاه تا میان‌مدت به‌طرز معناداری کاهش داد که سیاست‌های کنترل مصرف دخانیات در سطح جوامع با مداخلاتی تکمیل شوند که از مصرف‌کنندگان در راستای ترک دخانیات حمایت می‌کنند. دستورالعمل‌های اجرای ماده‌ی چهاردهم WHO FCFC موثرترین اقدامات لازم را برای ترویج ترک دخانیات و لحاظ‌کردن درمان وابستگی به دخانیات در برنامه‌های ملّی کنترل دخانیات و نظام‌های سلامت مشخص می‌کنند. طرف‌ها تشویق می‌شوند تا از این دستورالعمل‌ها برای انجام تعهداتشان به موجب WHO FCFC و در راستای حفاظت از سلامت جامعه استفاده کنند.

سازمان جهانی بهداشتْ درمان وابستگی به دخانیات را به‌عنوان بخشی از بسته‌ی جامع خدمات ضروری برای مهار و کنترل بیماری‌های غیرواگیردار (NCDs) در مراقبت‌های اولیه و مطابق با پیش‌نویس اصلاح‌شده‌ی برنامه‌ی عمل جهانیِ سازمان جهانی بهداشت[1] در راستای مهار و کنترل بیماری‌های غیرواگیردار توصیه کرده است (2020-2013). ارائه‌ی این طرح در این بسته‌ی آموزشی نیز با تاکید بر آن به‌عنوان بخشی از بسته‌ی پشتیبانیِ فنی جامع دخانیات WHO MPOWER همراه بوده است و تمرکز آن روی تلفیق درمان وابستگی به دخانیات با مراقبت‌های اولیه است. به‌منظور توفیق در اجرای این طرح این موارد ضروری هستند: تامین منابع فنی و حمایت از کشورها در جهت تلفیق درمان وابستگی به دخانیات درون برنامه‌های مهاری و کنترلی بیماری‌های غیرواگیردار همراه با تعهد سیاسی و مشارکت جمعی دولت‌ها، انجمن‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات مراقبت از سلامت.

هدف کلی این بسته‌ی آموزشی ارائه‌ی منبعی فنی برای کمک به کشورها در راستای تلفیق مداخلات (مشاوره‌های) کوتاه‌مدت [به‌منظور ترک دخانیات] با مراقبت‌های اولیه است و بخشی از تلاش‌ این کشورها برای اجرای دستورالعمل‌های ماده‌ی چهاردهم WHO FCTC و برنامه‌ی عمل جهانیِ سازمان جهانی بهداشت در ارتباط با بیماری‌های غیرواگیردار محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *